Jak vytvořit vánoční pohodu? Společným tvořením!

Těšíte se na Vánoce a společné chvíle s vašimi nejbližšími?

Nevím jak vy, ale já po rozbalení dárků, zhlednutí oblíbených pohádek a smlsnutí na cukroví začínám přemýšlet, čím smysluplně vyplnit náš čas a to tak, aby byli nasycené emoce, abychom posílili pouto mezi námi, ze kterého budou děti čerpat ještě dlouhou dobu. Něco takového, co by bavilo mě a děti.

I když během celého roku cíleně vymýšlím různé aktivity a taky spousta z nich vzniká absolutně intuitivně a spontánně, vánoční čas je pro mě tím kouzelným obdobím, kdy se ta vložená energie násobí a zhmotňuje se díky naším společným přáním. Žádné dárky nemají tu moc, jako čas, strávený společně s dětmi. Něco jemnohmotného a jedinečného, co vzniká během společné hry nebo tvoření posiluje a vyživuje naše vztahy.

Proto přeji všem dětem, aby jim Ježíšek místo drahých dárku nadělil společné chvíle s rodiči. Jejích objímající náruč, pozornost a laskavost, které jsou lékem na všechny bolístky, úzkostí a strachy.  

A tak přináším par tipů ze své sbírky, jak prožit hezké chvilky s dětmi.

Anděle k Vánocům neodmyslitelně patří a tak si můžete vytvořit svého andělíčka strážného, nebo také ho někomu darovat.

andele

Co k tvoření potřebujete:

Karton, nůžky

Lepidlo Herkules

Stříbrný nebo zlatý sprej

Těstoviny, luštěniny a cokoliv co vás napadne pro výzdobu andělíčka.

Postup: přeneste šablonu anděla na karton a vystřihněte. To místo na figurce, které budete chtít ozdobit, potřete lepidlem (nešetříte) a naskládejte na něj těstoviny nebo posypte jáhly, čočkou apod. Po chvilce zaschnutí přebytečné množství můžete jemně setřást zvednutím figurky, případně doplnit ta místa, kde se ozdoby neuchytily.  Až budete mít hotovo, postříkejte figurku zlatým nebo stříbrným sprejem, budete žasnout, jak se vám mění před očima a leskne se.

Na andělský orchestr potřebujete:

andelsky-orchestr

 

Těstoviny – trubky, mašle, vrtulky, kolínka, mušle, případně jiné tvary podle vaši představivostí.

Jáhly na vlásky

Lepidlo Herkules

Tavící pistoli s náplni

Akrylovou barvu a štětec nebo sprej

A také preciznost, trpělivost a dostatek časů. Toto tvoření je časově náročnější, než výroba Andělů z kartonu, a může se rozložit i do 2 dnů. Mě osobně toto tvoření tak nadchlo, že jsem ztratila pojem o čase.

Postup: vyberte velikostně k sobě pasující trubky (penne), slepte je k sobě – to bude tělíčko anděla. Pokud budete dělat několik andělů, doporučuji ze začátku udělat všechna tělíčka, potom usadit hlavičky (mušle), pak ke všem tělíčkům přilepit jednu ruku, po uschnutí lepidla druhou a až na konec jim do ruček vložit nástroj – flétnu (vrtulku) nebo mušli. Při takovém postupu lepidlo, než se vrátíte k dalšímu kroku, stačí uschnout. A jdeme na vlásky: to místo na hlavičce (mušli), kde budou vlasy, potřete lepidlem a ponořte do misky s jáhly. Andílek může mít delší i kratší vlasy, v případě delších vlasů se zakryjí mezery mezi hlavičkou a tělíčkem. Jako předposlední krok přijde barvení nebo sprejování. Bílý sprej jsem zrovna doma neměla a tak jsem použila akrylovou barvu a štětec (je to piplačka, ale mně to nevadilo) Nabarvěte celou figurku a křídla (mašle nebo italský farfalle) na bílo. Já jsem ještě křídla přestříkala zlatým sprejem. No a na závěr stačí jen přilepit křídla k tělíčku, udělala jsem to tavící pistoli. Pokud budete chtít andílky pověsit na stromeček, nezapomeňte v tomto kroku mezi křídla a tělo vložit obyčejnou nebo silonovou niť. Dozdobit andílky můžete různými jinými barvičkami.

Skyttles duha – je prima zábava. Jednoduchý návod je ve videu.

 

Pokud vaše dítko má rádo počítačové hry, zkuste mu nabídnout aktivitu, která ho ne jen zabaví, ale bude i rozvíjet a poskytne první návyky grafického designu. Nabídla jsem synovi jeden on-line program, ve kterém vytvořil vánoční přání a další obrázky.

tvoreni-sasovo

Program je volně k dispozici, jen bude potřeba registrace emailem. Při registraci se vám nabídnou ke zhlédnutí návodová videa v angličtině. Ovládaní je intuitivní a zvládla jsem ho i já, která anglicky moc neumí. Nezapomeňte potom vytvořené obrázky uložit do svého počítače. Tato aktivita určitě zaujme děti s vizuálním a zvukovým vektory.

Hra Kanonýr je na rozdíl od piplavého tvoření je akční a chytlavá. Moc se nám líbila, navíc rozvíjí koordinaci pohybu, přesnost, odhad v hodu na vzdálenost a moc se bude líbit dětem s kožním vektorem.

 

No a pokud i Vy, stejně jako já po společných aktivitách s dětmi potřebujete se uchýlit do svého nitra, kde rádi hloubáte a hledáte souvislostí, mám výbornou potravu pro vaši duši i mozek, po které nepřiberete ani gram. A protože jsou Vánoce, bude tak dostupná, jako ještě nikdy dříve, a to jen do 26.12. 2016. 

Stačí kliknout a dozvíte se více

christmas-ornament-207334_640

 

 

Žeňa Podloucká

Talent a negativní projevy chování, jsou jako dvě strany mince. Ráda pomáhám milujícím rodičům včas rozpoznat a lépe pochopit, k čemu má jejich dítě vrozený talent a co ho dělá šťastným. Společně tak najdete cestu, jak naplno využít přirozený potenciál vašeho dítěte, aby váš vztah byl plný lásky, poznání a porozumění. Více o mě si přečtěte tady>>

Komentáře