Změnit se o 180 stupňů? Není nutné!

Musím říct, že po delší době mi něco dalo takový ucelený obraz o člověku - jeho povaze, charakteru, potřebách a přáních. I když je to jen základní úroveň znalostí v této oblasti, tak přesto se mi skrz tyhle "brýle" začíná rýsovat nový pohled na lidi. Tak nějak mi to dává větší smysl, když vidím, jak jsou založení, co potřebují a jak se dají vysvětlit různé jevy i jak se snažit o lepší vzájemné soužití a komunikaci.

 Ohledně dětí mi vektorová psychologie potvrdila můj intuitivní pocit, jak mám ke své dceři přistupovat. Věděla jsem, že jí dělají problém změny, je v tomto ohledu pomalejší, častokrát si "bazíruje" na svém atd. a tak nějak jsem instinktivně cítila, že pokud ji nechci nějak zranit, je dobré ji v jejím tempu respektovat a nechat jí více času na přizpůsobení se změnám i prostor pro to, aby zkrátka byla někdy více "přilepená" na maminku, než jiné děti. "Klasický" přístup (ani doma, ani ve školce) by toto nepodporoval.

 Další podstatná věc, kterou jsem si uvědomila zase více z hlediska vztahů (nejen partnerských) je, že prostě některé sklony některých lidí jsou jejich přirozenost a opravdu nemá cenu čekat, že se v tomto změní. Celkově mě toto učení nadchlo a těším se na další pokračování kurzů, ve kterém se půjde zase více do hloubky a do větších detailů. Celkově si myslím, že je to velmi užitečné v přístupu k dětem (ale i k dospělým), ale u dětí se dají tyto poznatky velmi dobře využít k tomu, jak k nim správně přistupovat, abychom rozvíjeli jejich talenty.

 Velmi jsem to také ocenila u sebe, kde jsem si uvědomila, že některé vlastnosti (ať už ty lepší nebo horší) mám prostě dané a jsou mi přirozené a také nejsem schopna se změnit o stoosmdesát stupňů, ale spíše se naučit využít ty pozitivní stránky.

 Na kurzu také oceňuji obrovský přehled naší lektorky, která umí velmi dobře zasazovat informace do souvislostí a vysvětlit situaci, nebo poradit z celostního pohledu. Byl zde dostatečný prostor na otázky, jejich vysvětlení, příklady z praxe tak, aby byla látka dobře pochopena. Velmi také oceňuji facebookovou skupinu, kde můžeme sdílet své postřehy a zkušenosti.

 Eva